Egyértelmű jelek, hogy a kutyusod boldog
Egyértelmű jelek, hogy a kutyusod boldog
Hűséges kis barátaink bizonyos tekintetben nagyon egyszerűen működnek: ha egészségesek, akkor jól érzik magukat és ezt tudtunkra is hozzák. Ezen jeleket biztosan Te is jól ismered mégis jobb azonban át ismételni, mert ezek tudatában nagy biztonsággal tudod megállapítani, hogy minden rendben. Ha a kutyosod boldog, mindig örül neked: mosolyogva csillogtatja fogsorát, csóválja a farkát és jelzi, ha csak összetalálkozik a tekintetetek. Ha viszont a viselkedésük megváltozik az mindig jelent valamit. Nem akar játszani amikor alapból megőrül a labdáért, többet alszik a szokásosnál és szokatlanul csendes. Nem keresi a társaságod, nem úgy reagál a dolgokra ahogy normál esetben szokott. Nem feltétlenül kell ilyenkor egyből orvoshoz rohanni, de fokozottan kell figyelni négylábú családtagunkat. Bármennyire intelligensek sajnos elmondani mégsem tudják, ha akár csak akár a pocakjuk fáj, vagy bármi egyéb gondjuk van, ami változást okoz a viselkedésükben.
Találkozás a gazdival, farok csóválás
Ha hazaérünk a munkából egy egész napos távollét után biztosan boldogan fogadnak, legtöbbször kitörő örömmel üdvözölnek minket. Ez teljesen természetes hiszen egész nap csak arra várnak, hogy a gazdi hazaérjen: kezdődhet a simi, nyilván lesz vacsora is és különben is ha a gazdi látótávolságon belül van, akkor nagy baj nem lehet J. A farok csóválás ilyenkor nem maradhat el, esetleg a kedvenc plüssel vagy labdával a szájában köszönt házi kedvencünk. Ha ezek a megszokott üdvözlések hiretelen elmaradnak, máris érdemes nyitott szemmel figyelni bundás barátunkat, hogy nincs-e valami oka a nem megszokott viselkedésnek.
Mi vár rank egy hosszabb távollétünk után
Megcsócsált papucs, megrágott bútor széle, kertben kiásott virágok, óriási gödrök, kiteregett ruhák szanaszét az udvarban, szemeteskuka felborítva és még sorolhatnánk. Az előzőekben felsoroltak minden gazdinak ismerősek lehetnek. Kölyök kutyák esetében ( a beszoktatás fázisában) szinte minden naposak amíg meg nem tanulják, hogy mit szabad és mit nem. Felnőtt, szocializálódott ebek esetében azonban ezek a bosszantó dolgok más jelentéssel bírnak: levezetik a felgyülemlett felesleges energiákat, mert egyébként keveset “dolgoznak” fizikailag és szellemileg. Emeljünk tehát a napi foglalkozási dózison. Sétáljunk több ízben egy nap, vagy hosszabb sétákra menjünk, változatos környezetben. Futtassuk meg mindig, ha szeret játszani.
Kerti kutyát is kell sétáltatni (Miért rágja szét a cipőket?)
Ha kerti kutya, nem kell vele foglalkozni. Ez nem így van. Előny azonban lehet: a labdázást, a játékot helyben meg tudjuk oldani. Sétára a kertesházban élő kutyáknak is szükségük van. A változatos környezetre és új ingerekre, hogy szellemileg is fáradjanak. Sőt még szocializálódnak is, ha más kutyusokkal találkoznak közben. Ha konstans módon kielégíted kutyusod mozgásigényét, akkor előbb-utóbb a problémák megszűnnek és kiegyensúlyozott, mosolygós szemű, boldog társat kapsz cserébe. Minden nap jusson időd rá amikor otthon vagy és nincs egyéb teendőd: irány sétálni, játszani, labdázni, hogy lefáradjon és veled lehessen hiszen ő egész nap erre vár! Természetesen bele telhet egy kis időbe míg leszokik a bosszantó meglepetésekről, de légy kitartó és meglesz azu eredménye. Neked is jól fog esni a séta a szabad levegőn, miközben mozogsz is. Egy idő után azt veszed észre, hogy nem rágja szét a cipőket, nem kell újraültetni a tulipánokat: kiegyensúlyozott, egészséges és boldog kutyusod van.
Étkezés
A kutyák nagy többsége mindig éhes. Ösztönösen addig falatoznak, amíg van előttük eledel. Az egyik legfontosabb visszajelzés tehát kutyánk egészségi állapotáról az, hogy a megszokott módon viselkedik-e a reggeli-ebéd-vacsora közeledtével. Ez mindig lehet referencia. Nagy általánosságban elmondható, hogy ilyenkor izgatottak, nagyon szófogadóak ha “le kell ülni” J és szinte toporognak, hogy mikor kapják már meg a finom falatokat, minden mozdulatunkat figyelik. Ha hirtelen érdektelenek az evés iránt és csak kerülgetik/szagolgatják a tálat, kérdően néznek ránk, nem a megszokott módon viselkednek, akkor valamiért nem érzik jól magukat. Azt kizárva természetesen, hogy olyan étket kínálunk amit még nem kapott előtte, mert az előfordulhat, hogy az újdonság nem tetszik nekik. A bágyadt tekintet, érdektelenség azonban egyértelmű jele annak, hogy valami nincs rendben.
Fényes bunda nem hazudik
Akár a jól ismert frázis szerint: ha blöki “jó bőrben van” akkor sok baj nem lehet. A legjob barátunk bundája és bőre is nagyon sok mindent elárul: a fényes szőr és az egészséges bőr általában megfelelő tápláltságra utal.
Mint nálunk embereknél, kedvenceinknél is elősegíthetjük az egészséges mindennapokat vitaminokkal, étrendkiegészítőkkel. Ha odafigyesz az apró jelekre, valóban napi szinten és lelkiismeretesen foglalkozol vele, egy-egy jóféle táplálékkiegészítővel is ellátod, akkor biztos lehetsz benne, hogy a kutyusod boldog.
Pet Factor “Természetes egészség kedvenceinknek”